Крайният резултат и формата на гърдите след поставянето на импланти в голяма степен са детерминирани от позицията на импланта спрямо пекторалния мускул на гръдната стена. Имплантите могат да бъдат поставени над или под пекторалния мускул. Оперативният достъп при поставянето на импланта под мускула също играе важна роля, когато се решава дали имплантът да бъде изцяло или частично покрит от мускула.
Eфектът е различен в зависимост от позицията и начина на поставяне на импланта. Спазването на определени принципи би предотвратило някои потенциални усложнения, които често съпътстват процедурата по уголемяване на гърдите: ограничава се рискът от капсулна контрактура, „кръглия“ вид на гърдата може да бъде избегнат, рискът от появата на видими нагъвания по гърдата (rippling) е сведен до минимум, предотвратява се „смъкването“ на импланта, улеснява се мамографията след процедурата по уголемяване.
Поставяне на имплантите над мускула (под жлезата)
На снимките вляво е показано поставяне на импланта над мускула в субгландуралната област (областта под жлезата); контактът с гръдната тъкан е пълен. При повечето пациенти този начин на поставяне води до по-закръглена форма и вид на гърдата, но много от жените предпочитат именно тази „закръглена“ и не толкова естествена форма на гърдата. При надмускулното поставяне имплантът е „вътре“ в гърдата.
Предимства:
- по-лесно изпълнение на операцията
- ограничава се развитието на мастопексия (въпреки че по-късно възникналият птозис може да бъде по-ясно изразен и по-трудно коригиран);
- незначителен постоперативен дискомфорт, тъй като разрезът засяга единствено кожата и мастната тъкан. Този подход позволява поставянето на импланти с големи размери, каквото е и желанието на повечето жени.
Недостатъци:
- значителни трудности при подлагането на мамография (около 40% обструкция);
- ръбовете на импланта са ясно забележими;
- осезаемо нагъване на кожата над импланта, особено при текстурните (грапави) импланти;
- по-висок риск от капсулна контрактура; често се наблюдава „смъкване“ на импланта;
- корекцията на птозиса, възникнал сред време, е значително по-трудна.
Поставяне на имплантите частично под мускула
Снимките показват частично покриване на импланта от мускула при подмускулно поставяне като разрезът може да бъде както през ареолата, така и през инфрамамарната гънка. По този начин се прекъсва поддържащата фасция в долната част, което осигурява достъпа в равнината под мускула. При този подход имплантите са почти изцяло под мускула.
Предимства:
- имплантът в значителна степен е отделен от мускула, което улеснява мамографията;
- постига се по-естествен вид на гърдата с плавен преход от плоската част на гръдната стена към кръглата форма на импланта;
- ръбовете на импланта са почти незабележими; обикновено не се появява набръчкване на гърдата (освен при текстурните импланти);
- рискът от капсулна контрактура е значително по-нисък, стига имплантът да не е инфектиран при поставянето му през гръдната тъкан.
Недостатъци:
- постоперативният дискомфорт е по-значителен;
- техниката е малко по-трудна за изпълнение;
- долната част се поддържа единствено от тъканта (както при поставянето на импланта над мускула), което води до „смъкване“ на импланта с времето при някои от пациентите.
Поставяне на гръдни импланти изцяло под мускула
На снимките е показано поставяне на импланта изцяло под мускула, при което поддържащата фасция в долната част остава непокътната. Поддържащата фасция е продължение на мускулното покритие от пекторалните мускули към коремните прави мускули и на пръстовидно оформените странични сератусни мускули. Тя представлява колагенов „лист“, който постепенно се разпъва след поставянето на импланта и осигурява вътрешна (подобно на сутиен) поддръжка и по този начин предотвратява „смъкването“ на импланта. При този подход имплантът се поставя изцяло зад гърдата. Покриването на импланта „изцяло“ от мускула (в долната си част 1/3 – 1/4 от импланта е покрит единствено от фасцията на мускула) без разрезът да засегне самия мускул, може да се постигне единствено чрез трансаксиларен достъп. При него в подмускулното пространство се навлиза от предната аксиларна гънка, където мускулът се намира най-близо до кожата.
Предимства:
- лесно поставяне; естествена форма на гърдата; незабележими ръбове на импланта;
- няма риск от нагъване на повърхността на гърдата (освен при текстурните импланти при много слаби жени);
- по-малък риск от капсулна контрактура, тъй като гръдният хълм е напълно отделен от импланта и по време на неговото поставяне имплантът не бива инфектиран;
- мамографията се повлиява в незначителна степен; добра вътрешна поддръжка; без белези на самата гърда.
Недостатъци:
- повишена трудност при изпълнението на самата операция;
- постоперативна мускулна болка;
- първоначално имплантите стоят по-високо до адаптиране и разтягане на поддържащата фасция;
- в някои случаи се нарушава лимфният дренаж от външните два сегмента на гърдата,т.нар път на Гросман
В нашата клиника се практикуват и трите гореописани методи на имплантиране. Решението относно метода на поставяне на импланта се взима по време на консултация и в съответствие с индивидуалния статус на пациента.
Изплолзвани са материали от www.advanced-art.com