Search
Close this search box.

Лабиопластика

Лабиопластиката е процедура, която цели корекция на външния вид на Вашата интимна зона и има за цел да подобри Вашия комфорт и да Ви вдъхне допълнително самочувствие.

Операцията лабиопластика може да включва реконструкция на големите и малки срамни устни, намаляване обвивката  на клитора и / или изрязване на обвивката на клитора.

45-60 минути

Продължителност

1-2 месеца

Възстановителен период

оперативна

Тип процедура

Анатомия, свързана с хирургичните операции на срамните устни

За да се обсъди козметичната операция на срамните устни и различните методи лабиапластика (лабиопластика), които могат да бъдат приложени, Вие трябва да сте запознати с анатомията на външните женски полови органи. Това е добре изобразено на следната фигура, като важните части са обозначени. 

Фигура  1

  • A. Обвивка на клитора (Обозначена  като  „Prepuce of clitoris“)
  • В. Клитор  (Обозначен като  „Glans of clitoris“)
  • D. Малки устни (Обозначени като „Labium minus“)
  • Е. Големи  устни (Обозначени като  „Labium majus“)
Лабиапластика на малките срамни устни

Хирургично намаляване на малките устни

Лабиопластиката, наричана още „лабиапластика“, е процедура за намаляване на големината или дължината на малките срамни устни.  Съществуват два различни вида лабиопластика. Методът на работа се избира според нуждите на пациента. Нека заедно да разгледаме възможностите, които ни предлага всеки от методите.

Методът на лабиапластика „подрязване”

Фигура  2 – Метод на лабиапластика подрязване

Този метод за намаляване на малките срамни устни е най-лесен за прилагане и най-лесен за разбиране. Поради това неговата техника се използва от най-голям брой хирурзи. Тъй като много пациентки искат техните малки устни да бъдат намалени до нивото на техните големи устни (или дори под това ниво) и тъмните ръбове на малките устни също да бъдат премахнати (за да им се придаде по-розов и по-младежки вид),  методът на подрязване често се избира. 

При  този метод на намаление на устните хирургът подрязва дълга лента от ръба на устната, като премахва тази нежелана част. Изрязаният ръб се зашива, така че да зарасне бързо, а образуваният белег след  това, да бъде минимален. С това се постига намаляване на малките срамни устни, като се премахва плътният, тъмен ръб на устната, и остава по-розов и по-нежен ръб. Той също намалява прекалената  дължина на малките устни, като ги поставя по-незабележимо точно в естествените гънки на големите устни.

Като недостатък новият по-розов  ръб на устната наистина има оперативен  белег, който, в някои случаи, може да бъде прекалено чувствителен. В допълнение, много жени смятат, че тази техника  променя прекалено много естествения вид на женските полови органи, тъй като е премахнат нормално виждащия се ръб и е заместен с ръб, който е различен по цвят (по-розов) и има  различен вид.  

„Клиновидният” метод на лабиапластика 
Фигура  3 – Клиновиден метод на лабиoпластика

Тази техника за намаляване на устните  (понякога наричана  „V“метод)  е  въведена първо от пластичния хирург в Бевърли Хилс  д-р Гари Алтер (Dr. Gary Alter). Тази операция служи за намаляване на големината и дължината на малките срамни устни, като се премахва оформен като „V“ клин от нежелана част от  устните. Ръбовете на това отворено пространство  (в резултат на премахването на нежеланата част от устните) след това се зашиват заедно, като се оформя линия (или „I“ форма) без видим белег по ръба на устната. По този начин се намалява размерът на устните, без да се подрязват естествените ръбове на устните, като се запазва напълно нормалният вид на женските полови структури. Също така се избягва  образуването на белег по продължението на устните, като с това се свежда до минимум възможността за продължителна неудобна свръхчувствителност  по време на продължителната фаза на оздравяване.

В случай, че видът на  ръба на устната е това, което не Ви харесва, (поради тъмния цвят на ръба и/или плътността), тогава този метод може да не е Вашият идеален избор. И отново, като пациентка за лабиапластика, Вие трябва да помогнете на Вашия пластичен хирург за това важно решение.

Лабиапластика на обвивката на клитора

Намаляване на обвивката на клитора  

Тази процедура намалява изпъкването и видимостта на обвивката на клитора („Prepuce of clitoris“ /препуциум на клитора/на Фиг. 1 по-горе), която често изпъква прекалено много над нивото на прилежащите големи устни. Размерът и дължината на обвивката на клитора могат да бъдат намалени чрез премахване на една ивица от всяка страна на обвивката  близо до нейното прихващане.  Това прави белега добре скрит. Това много често се комбинира с редукционна лабиапластика на малките устни, тъй като малките устни са тясно свързани със самата обвивка. (A. и B. на Фиг. 1 по-горе).

В някои случаи намаляването на обвивката на клитора се прави като отделна процедура, без да се намаляват и малките устни (когато извънмерната големина на обвивката  на клитора е единственият проблем). Това е решение, което трябва да бъде взето от пациентката преди операцията.

Изрязване на обвивката на клитора

Обвивката на клитора  („Prepuce of clitoris“ на Фиг. 1) е най-предното удължение на малките устни, което по естествен начин покрива и скрива клитора („Glans of clitoris“/главичката на клитора/  на Фиг. 1), освен ако обвивката не се „премахне” от пътя. Изрязването на обвивката на клитора е окончателното оперативно отстраняване на тази част от обвивката на клитора,  която скрива клитора от прекия поглед.  Това „разкриване” на клитора  се прави с намерението да се позволи по-добро показване на главичката на клитора. Има много твърдения, че скриването на обвивката на клитора  усилва сексуалното му стимулиране, и това често е основната мотивация на жените да се подложат на тази операция.

Както и при лабиапластиката, изрязването на обвивката може да се направи под анестезия с „непълно заспиване”, но като се има предвид ограничената област на ангажиране, както и по-краткото време за операцията, комбинираното приложение на местна анестезия се прилага удачно в случая. Тъй като това е кратка и директна процедура, обикновено следва доста бърз период на възстановяване.

Лабиапластика на големите срамни устни

Операцията е подходяща за дами с големи, нееднакви и набръчкани големи срамни устни  (външните устни).

Изборът за лабиапластика на големите устни включва или намалението на големите срамни устни или уголемяването на големите срамни устни, в зависимост от притеснението на пациентката.

Напоследък общественото внимание е фокусирано върху операциите за промяна на размера и вида на малките устни, и малко се говори за операциите за подобряване на вида на набръчканите големи устни, които изглеждат прекалено големи, неравни или прекалено  дълги. Това е жалко, тъй като настоящата тенденция към „чисто обръснати” женски полови органи, и общественото признание на женската т.нар. „слива”, също излага големите устни на  много по-внимателно разглеждане. Някои жени са наясно с „изгледа” на техните големи устни, и следователно, търсят или оперативно намаляване (за да направят големите устни по-малки, „по-стегнати” и по-еднакви), или, алтернативно, уголемяване (да се уголемят или „напълнят” техните „изпразнени”  и набръчкани големи устни).

Ако големите устни (и често и прилежащата пубична част) изпъкват поради извънмерна тлъстина (до степен на образуване на непривлекателна „слива”), прави се липосукция и  често премахване на излишъка от големите устни или на кожата в областта на пубиса. От друга страна, когато набръчканите големи устни са проблем, и нямат достатъчно твърдост или напълненост се прилага липофилинг (инжектиране на собствена мастна тъкан). 

Изборът на техника обикновено се определя при първата консултация, но в някои случаи може да бъде направен предварително,  като се оценяват снимки, дадени от бъдещата пациентка.

Възможни усложнения

За щастие, лабиапластиката се счита за малка и лека хирургическа процедура, и е сравнително безопасна. Най-честите възможни лабиапластика усложнения са кървене, лека инфекция, отваряне на разреза, образуване на белег, и/или дразнене и болка.  

Когато всичко заздравее, може също да има промяна на усещанията, промени в оцветяването и дори асиметрия. Вашият пластичен хирург може да ви помогне за всеки от тези проблеми и ще Ви консултира за това как се реагира спрямо възможните следоперативни лабиопластика рискове. 

Възстановяване

Възстановяването след лабиопластика е важен период, през който тялото се адаптира и възстановява след процедурата за промяна на формата или размера на малките срамни устни. Лабиопластиката е сравнително малка хирургична интервенция, но все пак изисква внимателна грижа и спазване на следоперативните указания за оптимални резултати и минимален риск от усложнения.

Основни етапи на възстановяване

  1. Първи дни след процедурата:

    • Болка и подуване: В първите 48 часа е нормално да има подуване, дискомфорт и леко кървене. Повечето пациенти изпитват умерена болка, която може да бъде облекчена с предписани обезболяващи лекарства.
    • Студени компреси: Студените компреси (например със специални гел пакети) върху зоната на слабините могат да помогнат за намаляване на подуването и дискомфорта.
    • Лека активност: Препоръчва се почивка в първите дни след операцията и избягване на физическа активност, която може да предизвика напрежение в зоната.
  2. Първа седмица след операцията:

    • Избягване на натоварвания: Препоръчително е да се избягват физически натоварвания, вдигане на тежести и интензивни движения, които биха могли да причинят напрежение в областта на разреза.
    • Поддържане на хигиената: След всяко посещение на тоалетната е добре зоната да бъде почиствана с топла вода или специален дезинфекционен разтвор, предписан от хирурга. Препоръчва се да се избягват агресивни сапуни и продукти, които могат да предизвикат дразнене.
    • Носене на удобно бельо: Памучното, свободно бельо минимизира дразненето и позволява на кожата да диша, което подпомага по-бързото възстановяване.
  3. През втората до четвъртата седмица:

    • Намаляване на подуването: Обикновено подуването значително намалява до края на втората седмица, а дискомфортът постепенно отшумява.
    • Връщане към ежедневни активности: Постепенно могат да се възобновят нормалните дейности, като ходене, леки упражнения и шофиране, но все пак без интензивно натоварване на тазовата област.
    • Внимание към интимните отношения: Обикновено се препоръчва да се избягват сексуалните контакти за период от 4 до 6 седмици, за да се осигури пълно заздравяване на тъканите.

Грижа и наблюдение на разрезите

  • Използване на мехлеми и кремове: Вашият хирург може да предпише специални антибактериални мехлеми за нанасяне върху разрезите, които да ускорят заздравяването и да намалят риска от инфекция.
  • Избягване на раздразнения: Използването на мокри кърпички, парфюмирани сапуни и други агресивни продукти в областта на разреза трябва да се избягва, за да не се предизвика раздразнение или инфекция.
  • Проверка на заздравяването: Лекарят вероятно ще ви препоръча един или няколко последващи прегледа, за да провери как заздравява зоната.
Резултати

Пълното възстановяване може да отнеме от 6 до 8 седмици, като крайните резултати са видими след напълно изчезване на подуването и заздравяване на разрезите. Резултатът обикновено е дълготраен, с по-добра симетрия и комфорт, както и с по-естетичен вид, който отговаря на желанията на пациента.

Запазете час

Искате да постигнете визията на Вашите мечти?
Доверете се на нашите доверени специалисти с дългогодишен опит!